אודות בית הספר

בית הספר לשחקן היוצר הוא הלב הפועם של תיאטרון הידית. הוא המעבדה הרוחשת והמתחדשת, שבה נלמדת שפת הידית וממנה יוצאים התלמידים להתנסויות עם קהל.

בית הספר לשחקן היוצר של תיאטרון הידית מעניק ללומדים בו את הידע, הכלים והליווי, שתכליתם לשכלל את כלי המשחק והפרפורמנס ולהתמקצע במקצועות התיאטרון. הסטודנטים לומדים לפתח ולגבש זהות אמנותית אישית, לפעול מתוך חיבור למתרחש בחברה ובשדה התרבות, ליזום וליצור באופן עצמאי בחללים אלטרנטיביים – במרחב הציבורי או על במה.

בית הספר לשחקן היוצר של הידית פתוח לכל הגילאים ולכל מי שהיומיום שלו כרוך במפגש עם קהל –  מנחים, מטפלים, אנשי ציבור, מורים ולמעשה לכל מי שמבקש לשחרר ולשכלל את היכולת… לשחק!  מזמינים אותך להצטרף אלינו! 
 

 

נפתחה ההרשמה לשנת הלימודים הקרובה, בחרו את מקומכםן!

מסלול ליצירה עצמאית

מסלול זה מיועד לבעלי ניסיון פרפורמטיבי, המבקשים לקבל ליווי לקראת יצירה עצמאית. השיעורים הקבוצתיים מאפשרים חקירה ולימוד, חידוד, ליווי מקצועי ומפגש עם קבוצה, והעבודה מתבצעת משבוע לשבוע כך שהיצירה מתפתחת גם ובעיקר בין השיעורים. במסגרת שנת הלימוד ישנן שתי הפקות של עבודות אישיות, תוצרים בימתיים של עבודות אישיות שצמחו במסגרת השיעור. 

המפגשים יתקיימו בימי ג', בין 10:00-14:00 בבית הידית הזמני בכפר גליקסון,
החל מה-5.11.19 


ההשתתפות במסלול זה מותנית בראיון אישי.

קבוצת 'האדם כיוצר'

קבוצה זו היא קבוצה מגוונת למדי, המאגדת את כל מי שמרגיש בקריאה של קול יצירתי לצאת אל אור. בקבוצה מי שטרם התנסו באמנויות הבמה ובפרפורמנס, וכן מי שהתנסו בעבר לא פעם, אך כעת מבקשים דרכים חדשות להרחבת הנביעה היצירתית. הקבוצה בהנחיית שירי ג'ורנו ומנחים אורחים, ציועדת לכל מי שנפשו או נפשה קוראת למסע חקר עצמי וקבוצתי עם הגוף, הקול, הכתיבה והשאלות הפתוחות. יחד, נביט ביצירה המבקשת לנבוע מתוכנו ונבחן מה הכלים שיכולים שחהביא אותה החוצה, מה מקומה, באיזו שפה תיאמר ועוד. 
המפגשים יתקיימו בימי ו', בין 9:00-12:00 בבית הידית הזמני בכפר גליקסון.
החל מה-1.11.19

קבוצות ילדים ונוער בתיאטרון הידית:

קבוצת נוער צעיר- כיתות ז'-ט'

להיות במרחב משחקי מכיל בו שולט הדמיון, להביע רגשות באופן אותנטי ובלי חסמים, לשחק ולהיות באינטראקציה חברתית- הם כולם צרכים טבעיים של כולנו. זה בא בפשטות  כשאנחנו ילדים, אך משנה צורה עם הכניסה לגיל התבגרות, אז מתחילים בהדרגה להשתנות הכללים החברתיים, והצורך המשחקי מבקש את צורתו החדשה. קבוצת נוער צעיר מזמינה בני ובנות 13-15 להיכנס למרחב משחקי ללא שיפוטיות, בו אין נכון או לא נכון, בו זה ממש בסדר להיות עצמי או מישהו אחר, בו מותר לי להיחשף או להתחפש, לעבוד עם מילים או לנסות תנועה, להיות בהתבוננות או בפעולה, לנסות חיקוי או להעז מקור. ואם נרגיש נוח, לקראת סוף השנה, נוכל אפילו להפגיש את המרחב המשחקי שלנו עם העולם.

תנחה את הקבוצה טימור סולומון שדה, שחקנית-יוצרת, ליצנית חינוכית, מנהלת בית הספר החל מה-3.11.19, כל יום א', בין השעות: 16:30-18:00 בפרדס חנה

קבוצת נוער בוגר- י'-יב'

קבוצת הנוער הנפלאה שלנו מתרחבת ומזמינה לשורותיה בני נוער שמבקשים להנכיח בחייהם את עולם התיאטרון. קבוצת הנוער מלאה בקסם, צחוק ויצירה, ובשנה החולפת עברו מסע מרתק יחד. בשנה הזו נמשיך יחד עם המנחה רוני לבנון, את המסע התיאטרוני דרך מפגש עם דרכי יצירה רחבות מהעולם, נשחק בחוץ, ברחוב, בין אנשים, נעבוד יחד כאנסמבל, נתנסה ביצירה תלויית מקום, עבודת טקסט, יצירה דרך מוסיקה ועבודה שקטה ובעיקר נשחק יחד, בהנאה.

תנחה את הקבוצה רוני לבנון, יוצרת ומורה לתיאטרון.
החל מה-6.11.19, כל יום ד', בין השעות: 17:45-19:15 בפרדס חנה 

קבוצת ילדים- ד'-ו'

אם יש בכם רצון ליצור, לשחק, להתחפש, לחוות, לגלות ולהיפתח יחד, אנו מזמינים אתכן ואתכם להצטרף לקבוצת הילדים שלנו שם נהפוך לחיות ולדמויות שונות מהחיים ומהאגדות, נצלול יחד בעדינות ובשמחה אל העולם המופלא של התיאטרון ובסוף השנה, ניצור יחד הצגה קטנה שתהפוך את כולנו לשחקנים על הבמה. 

תנחה את הקבוצה רוני לבנון, יוצרת ומורה לתיאטרון. 
החל מה-6.11.19, כל יום ד', בין השעות 16:00-17:30 בפרדס חנה

 

הצטרפו אלינו בפייסבוק!

סדנאות אורח

תיאטרון הידית מארח מעת לעת מורים מובילים מהארץ ומהעולם לסדנאות העשרה. 

בנוסף לצוות המורים הקבוע, מתארחים בידית מורים ויוצרים נוספים מתחומי המשחק, המוסיקה, התנועה, איפור, טקסט- סאונד, וידיאו-ארט, המקיימים סדנאות פתוחות לתלמידי הידית ולקהל הרחב.

בין המורים:
דוד מעיין ("השולחן המשפחתי" שפת הוויה"), אידה קלרובה (עבודה קולית ומוזיקה צוענית), ויקטוריה חנה ומורים נוספים. 

 

סדנאות לבתי ספר ולצוותים מקצועיים

תיאטרון הידית מציע סדנאות חווייתיות ומעשירות לתלמידים סקרנים ולצוותים מקצועיים הפוגשים קהל במסגרת עבודתם. 

הסדנאות מיועדות לתלמידי תיכון במגמות תיאטרון ועיצוב, לצוותים מקצועיים ממקצועות ההוראה והטיפול, ולקבוצות יוצרים המעוניינות להתנסות בשפת הידית. משך כל סדנה בין שעה וחצי לשלוש.

המורים שלנו בעלי השכלה רלוונטית וניסיון עשיר בהוראת תיאטרון אלטרנטיבי, פיזי, תלוי מקום, ליצני, חברתי, מעורב וחוקר. הסדנאות מוכרות על ידי משרד החינוך.

צרו קשר ונשמח להתאים לכם תכנית כבר לשנת הלימודים הבאה! 

לפירוט הסדנאות >> 

המורות והמורים

צוות המורים והמורות שלנו בעלי השכלה רלוונטית וניסיון עשיר בהוראת תיאטרון אלטרנטיבי, פיזי, תלוי מקום, ליצני, חברתי, מעורב וחוקר.
רבים מהם יזמים עצמאיים בשדה הפרינג', משתלמים ומתמקצעים בארץ ובחו"ל ומביאים לבית הספר ידע חי ומיומנויות חדשות. 

שירי ג'ורנו

 יוצרת רב תחומית, בימאית, מורה מנהלת אמנותית והמייסדת של תיאטרון הידית. 

כבימאית, העלתה עם אנסמבל הידית את כל הפקותיו עד כה, ביניהן: "שפת ים כנרת",  "כלים שטופים", "שלוש אצבעות מתחת לטבור", "יתומים", "טקטוניה – לעבור דרך קירות", "החיים עפים" ועוד. 

בוגרת לימודי בימוי תיאטרון – סמינר הקיבוצים. השתתפה בשולחן המשפחתי ובהפקות מרכז שלומי לתאטרון אלטרנטיבי. ביימה והציגה בפסטיבלים שונים – פסטיבל עכו, פסטיבל ישראל, פסטיבל SIBUE ועוד.

יוצרת שפת במה חזותית, פיזית  ופיוטית.
חוקרת  צורות ומבנים באמצעות תאטרון, ואת קו התפר וההשפעה ההדדית שבן יצירה לחברה, קהילה, מרחב ציבורי. מפתחת יוזמות אמנותיות וטקסים במרחב התאטרוני. מובילה ומלווה לאורך השנים תהליכי חקר אמנותיים, אישיים וקבוצתיים.
מאמינה שהיצירה היא כלי לחקר התודעה ולריפוי הנפש.

קלאודיה דוליצ'י

קלאודיה דוליצ'י – אימון לשחקן ועבודה קולית

נולדה במילאנו, איטליה. זמרת, שחקנית ויוצרת. למדה ועבדה לאורך השנים בתיאטראות החשובים באירופה: לה-קוק, דניו מנפרדיני, לינדה וייס ואנריקה פארדו (רוי-הרט), תיאטרון וולדוקה, מרכז פונטדרה, תיאטרון דה-סולאיל של אריאן מנושקין ועוד.

עובדת עם אסיסטנט מזן פּוּצקי. כלבלב קטן ורך, חומון. שועל ותיק בחדר החזרות. 


חברת אנסמבל תיאטרון הידית. השתתפה בהצגות: 

גיל בכר

גילי בכר – תיאטרון פיזי, בופונים

שחקן, מעצב, מורה, במאי תיאטרון פיזי. בוגר בית הספר של ז׳אק לקוק והמעבדה לחקר התנועה  (l.e.m) פריז. מלמד סדנאות תיאטרון ועיצוב בארץ ובאירופה.

יחד עם ליסה ג׳יקובסון הקים את תיאטרון ״ ארמא״ ואת בית ארמא לאומניות הבמה בעין הוד. השניים ניהלו אומנותית פסטיבלים לתיאטרון רחוב ותיאטרון פיזי ב: בת ים, חיפה, עכו. עין הוד. הקימו ומנהלים את "הואדי" – בית הספר לתיאטרון פיזי בואדי ניסנאס בחיפה. הקים עם נעם מאירי וניל עמר את תיאטרון הגוף, בית ספר לתיאטרון פיזי בת״א. 

ירון סנצ'ו גושן

ירון סנצ'ו גושן – ליצנות

בוגר ביה"ס לתיאטרון חזותי בירושלים והמסלול המיוחד לליצנים רפואיים באוניברסיטת חיפה. עוסק בחיי היומיום בנקודות המפגש של תיאטרון, הומור וריפוי בעבודה כליצן רפואי בביה"ח "העמק", כחלק מקבוצת "רופאי חלום".

השתתף במעבדת התיאטרון של דודי מעיין "השולחן המשפחתי" ומופיע בהצגות ומופעים תיאטרליים בארץ ובחו"ל עם קבוצת יוצרים אלטרנטיביים שונים. מעביר הרצאות וסדנאות תיאטרון וליצנות לנוער ולמבוגרים. מחזיק את התדר ומרים את הסיטואציות בידית בטקסים ובמעשי שובבות במרחב הציבורי. מערבב ומערבל. משגר ומחבר.

זוכה פרס "קיפוד הזהב" 2018 למבצע יחיד, על מה שהוא עושה שם בכישרון מטורף, בהצגה "החיים עפים". 

להצגות רצות עכשיו >

גיבסון בראל

גיבסון בראל- משחק ובימוי לאדם היוצר – לגעת באותנטי

במאי מוביל ומשפיע בשדה התרבות שהוא מגדלור להרבה יוצרים. לשעבר מנהל אמנותי בפסטיבל עכו לתיאטרון אחר. גיבסון חוקר את נושאי היצירה שלו ללא פשרות ומעודד את תלמידיו לחפש אחר הקול האוטנטי ביותר שלהם.

"האדם הוא מרכז החוויה, היצירה. המחקר האמנותי עוסק בתנועה בין החוויה האישית, המיידית לבין ההיסטוריה והיא שיוצרת הרמוניה בימתית".

הנס פלדה

הנס פלדה –  עיצוב חזותי ואביזרים

עוסק בעיצוב מוצר, עיצוב סביבה, בנייה במחזור ותיאטרון. מייסד וחבר עמותת תיאטרון הידית. בוגר בית הספר לצילום – האג, הולנד. זוכה פרס סנדברג לעיצוב, מוזיאון ישראל (1987). חבר פעיל בתיאטרון הידית מיום הקמתו. השתתף כשחקן וכמעצב חזותי המממש את חלומות התפאורה בכל הפקות התיאטרון. מורה לאין שיעור. 

קרן קוך

קרן קוך- דרמטורגיה של חומרים אישיים

משוררת, דרמטורגית ומורה לתאטרון.
מלמדת כתיבה אינטואיטיבית, כתיבה פואטית וכתיבה דרמטית דרך טקסטים של משוררים, הוגים, מחזאים. עובדת עם חומרים אישיים כנקודת מוצא לביטוי אמנותי הן בכתיבה והן בפרפורמנס. מלמדת במסלול יסודות.

ליסה ג'ייקובסון


ילידת ניו-יורק. במאית, שחקנית, מנהלת אמנותית בפסטיבלים. הקימה את תיאטרון ארמא עם גיל בכר ב 1990, במסגרתו יצרו עשרות הפקות תיאטרון עצמאיות לאינדור ואאוטדור והנחו סדנאות ופרויקטים בתיאטרון – בארץ ובאירופה. מורה למשחק ותיאטרון פיזי / מודעות ושכלול תנועה / מסכות / תיאטרון רחוב. 
לימודים: M.A בתיאטרון (חקר הפדגוגיה של ז'אק לקוק בתיאטרון הפיזי,השוטה והליצן), אוני' תל-אביב. B.A בבימוי תיאטרון, מאוני' חיפה. בלט מודרני בניו-יורק (HOSE LIMON), מסלול מחול בסמינר הקיבוצים, לימודי ציור ואמנות בניו-יורק ועין-הוד, עיצוב מסכות בבי"ס לאסאד בבלגיה. חוץ מתיאטרון מטפלת בשיטת אילן לב ומציגה לעיתים בתערוכות אמנות פלאסטית. שפות אם אנגלית ועברית, דוברת צרפתית טובה וערבית בינונית. ממשיכה כל יום ללמוד על החיים בהנאה רבה.

יונתן קונדה

משורר ומחזאי. ממייסדי להקת הראפ הרב-לשונית "סיסטם עאלי". פרסם מספר ספרי שירה ומחזות זוכי פרסים, ביניהם "יהפוך הסדק אורו" (הוצאת אפיק-הליקון, זוכה פרס אקו"ם ופרס משרד התרבות), והמופע "אנו בונים פה נמל" (פרס הטקסט הבימתי פסטיבל עכו). מופיע עם שיריו ברחבי הארץ ובחו"ל ומלמד כתיבה יוצרת, ראפ ושירה כתובה ומדוברת במגוון רחב של קבוצות מאופקים ועד עפולה.

הילה גולן

יוצרת, כותבת ובימאית. את דרכה התיאטרונית החלה ב'מרכז לתיאטרון עכו', מאז יצרה בתיאטראות שונים בישראל, גרמניה ואוסטריה. בין השנים 2010-2015 יצרה יחד עם ניבה דלומי ואריאל ניל לוי, את ההצגות 'דקת דומייה' (זוכת ההצגה עכו 2- פסטיבל עכו 2010), גוגל טרנסלייט, פוליו (זוכת ההצגה הטובה ביותר פסטיבל עכו 2012) Save Your Love-Part 1, Let's Call It a Day, וב-2018 יצרה את 'ביטון' בתיאטרון חיפה. מלמדת סדנת הפקה באוניברסיטת חיפה, יוצרת פרפורמנס- תיאטרון פוסט דרמטי מקומי מחובר למציאות הישראלית. חוקרת ומפתחת שפה בימתית ייחודית המתאפיינת בין היתר על ידי חשיפת המנגנון היצירתי ותהליך העבודה, פירוק נרטיבים ורצף קוהרנטי, ועיבוד אירוני של היחסים המורכבים בתוך הקבוצה היוצרת. שפה המערבבת בין עולמות האמת והתוכן של היוצרים ופעמים רבות על ידי שילוב של 'נון אקטורז' כחלק ממעבדת מחקר הייחודית לכל מופע. בעבודתה מבקשת לפרק, להרכיב מחדש ולמתוח את הגבולות, ואת הציפייה הקלאסית מ'תיאטרון' ולעורר דיון מעמיק ברמות שונות מתוך חוויה ומפגש חי של היוצרים והקהל.

רוני לבנון

 

בוגרת b.e.d בבימוי והוראת תיאטרון במכללת סמינר הקיבוצים. עוזרת במאי של יונתן לוי ב"רפול והים", פרפורמרית בעבודה "נעליים" של נועה לב ועוד. במהלך השנים ביימה הצגות רבות בבתי ספר ולדורף ברחבי הארץ.

יוצרת, מורה ובמאית במגמת תיאטרון בתיכון שקד וחברת אנסמבל ב"תיאטרון מחוקק חולות" מזה 3 שנים. מורה בקבוצת הנוער הבוגר ובקבוצת הילדים של תיאטרון הידית ועוזרת במאי לשירי ג'ורנו בהפקת האנסמבל 'על שפת ים כנרת' שעלתה ביוני 2019. אוהבת אנשים ויצירה, ובעיקר מרגישה שהתאטרון הוא במה מופלאה למפגש חי וחשוף עם בני אדם.

טימור סולומון שדה

בוגרת תואר ראשון במסלול תיאטרון חברתי-טיפולי בחוג לתיאטרון של אוניברסיטת חיפה, וליצנות רפואית וחינוכית בסמינר הקיבוצים. מנהלת את הידית- בית הספר לשחקן היוצר, שחקנית-יוצרת בעיקר בתחום תיאטרון רחוב, ליצנית חינוכית בבתי ספר ובמרחב הציבורי, מנחה ומביימת קבוצות ויחידים במסגרות שונות בין היתר כבימאית פרויקט 'אנשים שבדרך כלל לא מרצים פרדס-חנה ג'יסר', ותמיד עם הקהילה וכחלק ממנה. מנחה את קבוצת נוער צעיר של בית הספר.  

הירשמו לניוזלטר של בית ספר הידית!

וקבלו הודעות על הפקות חדשות, ימים פתוחים, סדנאות אורחות והתרחשויות נוספות

השארו מעודכנים לקבלת מידע על כל המופעים והארועים